Grzyby-Start arrow Atlas grzybów arrow wg.nazw polskich arrow Uprawa grzybów arrow Soplówka jeżowata - Hericium erinaceum
Soplówka jeżowata - Hericium erinaceum
SOPLÓWKA JEŻOWATA
Hericium erinaceum
Instrukcję opracowano: Farma Grzybów "Gałązki Małe "
Konsultacje: Dr hab. Marek Siwulski

 Soplówka jest grzybem uprawnym na szeroką skalę w Chinach oraz Japonii i ze względu na właściwości lecznicze, a także walory kulinarne -powszechnie spożywanym. Z powodu charakterystycznej budowy owocnika, który jest prawie kulisty i pokryty jakby sopelkami, nazywany bywa "małpią głową ", " lwią grzywą ", lub "brodą starca". Barwa owocników różnych odmian uprawnych, może być biała, biało-różowa lub biało-brązowa . w Polsce soplówka występuje w warunkach naturalnych na drzewach liściastych. Jest jednak bardzo rzadka, dlatego znajduje się pod ochroną.

Dr hab. Marek Siwulski

Zakładamy domową uprawę Soplówki jeżowatej

 Do domowej uprawy solówki przeznaczone jest podłoże całkowicie zainkubowane i dojrzałe. Poniższe fotografie przedstawiają kostki przeznaczone do uprawy amatorskiej.

1 KROK: Wiązanie owocników 7-10 dni

 Rozcinamy worek, tak jak na poniższej fotografii. Miejsce nacięcia worka , zaznaczono czerwoną przerywaną kreską .W ten sposób powstałe niby okno lekko odchylamy. aby grzybnia uzyskała dostęp powietrza .
Worek z grzybnią umieszczamy w miejscu, gdzie możliwe jest utrzymywanie temp 10-20 C i wilgotności 85-95 % . W warunkach pokojowych można substrat przykryć większą torbą foliową , co zabezpieczy grzybnie przed nadmierną utratą wilgotności .Do prawidłowego wytworzenia owocników, soplówka potrzebuje światła o intensywności 100-500 luksów przez 8-10 godzin na dobę .Grzybnia może przebywać w wyższej temperaturze np. 24 C i o oświetleniu o znacznie mniejszej intensywności, ale owocniki mają wtedy mniej zwarty pokrój i są gorszej jakości .
Po około 7-10 dniach na powierzchni substratu pojawią się zawiązki grzybów .

2 KROK: Dorastanie owocników 5-8 dni

 Dorastanie owocników do pełnych rozmiarów jest bardzo szybkie i trwa z reguły 5-8 dni . Waga dobrze rozwiniętego owocnika może dochodzić do 1 kg .  W przypadku pojawienia się większej ilości owocników, na całej górnej powierzchni substratu, odcinamy całą górną powierzchnie worka, pozostawiając tylko część worka który tworzy jakby doniczkę . Jednocześnie pamiętamy o tym, aby soplówka pozostawała cały czas pod przykryciem z torby foliowej Torbę zdejmujemy 2-3 razy dziennie na 5-10 min i spryskujemy wodą, jej wewnętrzną powierzchnie .  Brak odpowiedniej wilgotności może doprowadzić do zasuszenia owocnika sopłówki
Zbiór następuje w momencie w którym owocnik zaczyna miejscami przyjmować żółtawy kolor. Zbyt długie przetrzymywanie owocnika w fazie wzrostu , powoduje że nabiera on gorzkawego smaku .

3 KROK: ODPOCZYNEK I UZUPEŁNIANIE WODY 8-10 DNI

Po zebraniu owocników pierwszego rzutu ,powierzchnia podłoża pokryta jest warstewką starej grzybni . Należy ją zdrapać np. grubą igłą , gwoździem , drutem, płytko w wielu miejscach i resztki usunąć przepłukując wodą .Grzybnia w ciągu kilku dni regeneruje się i możemy ja prowokować do wydania następnego rzutu . W tym celu musimy uzupełnić zapas wody w kostce ,można to zrobić wstrzykując powoli wodę większą strzykawką , bądź w wlewając szklanką, która stopniowo jest pochłaniana przez kostkę .Po wystarczającym uzupełnieniu zapasów wody kostka powinna ważyć około 1,8 - 2 kg .Następnie wracamy do początku cyklu uprawy czyli do fazy wiązania owocników pamiętając aby nie dopuścić do zasychania powierzchni grzybni.

Galeria foto - soplówka jeżowata

Forum dyskusyjne