Grzyby-Start arrow Atlas grzybów arrow wg.nazw polskich arrow B arrow Borowik żółtobrązowy podgat. królewski
Borowik żółtobrązowy podgat. królewski
   Boletus appendiculatus ssp. regius
Krombh. 1832
Gromada: grzyby podstawkowe - Basidiomycota
Klasa: pieczarniaki - Agaricomycetes
Rząd: szczecinkowce - Hymenochaetales
Rodzina: szczecinkowcowate - Hymenochaetaceae
Rodzaj: borowik - Boletus Dill. ex L.: Fr.

Kapelusz średnicy 60 do 150 (180) mm. W kolorze bardzo zmienny, może przyjmować barwę żółtawą lub brązowożółtą, różową do czerwonej. U starszych okazów płoworóżowa albo różowa z fioletowym odcieniem. W kształcie początkowo półkulisty, następnie wypukły, w końcu spłaszczony, dojrzały poduszkowaty. Powierzchnia pokryta włóknistymi strzępkami barwy różowej, czerwonawej lub karminowej, na żółtawym albo różowawym tle. Brzeg za młodu podwinięty.

Rurki długości 10 do 25 mm, przy trzonie wycięte, za młodu barwy cytrynowożółtej do złotożółtej, potem żółtozielonkawej.

Pory drobne, okrągławo kanciaste, za młodu cytrynowożółte do złotożółtych, potem żółtozielonkawe.

Trzon długości 50 do 150 mm i grubości 15 do 60 mm. W kolorze cytrynowożółty lub chromowożółty, często z różowymi lub winnoczerwonymi plamami, u podstawy bywa brązowoczerwonawy. W kształcie cylindryczny lub zgrubiały w części środkowej. Powierzchnia pokryta delikatną żółtą siateczką, szczególnie u nasady.

Miąższ barwy cytrynowożółtawej do chromowożółtawej, u podstawy trzonu zaróżowiony lub brązowoczerwonawy. Uszkodzony przeważnie nie zmienia barwy, jednak niekiedy błękitnieje. Zapach i smak przyjemny.

Zarodniki walcowato – wrzecionowate, gładkie, żółtobrązowawe. Wysyp oliwkowy. Zarodniki o wymiarach 15 do 17 x 4 do 5 µm.

Występowanie: W świetlistych lasach liściastych, szczególnie pod dębami i czerwonymi bukami, zwykle na glebach wapiennych do czerwca do września. W Polsce bardzo rzadki.

Wartość: Smaczny grzyb jadalny.

Ochrona: Znajduje się na liście grzybów objętych ścisłą ochroną w Polsce!
Ujęty na czerwonej liście grzybów wielkoowocnikowych w Polsce ze statusem „E” - wymierający.

Gatunki podobne to:
Borowik brązoworóżowy Boletus speciosus Frost, o miąższu białawożółtawym, z różowym odcieniem w górnej części kapelusza. Po przecięciu żółto zabarwione części zmieniają barwę na niebieskozielonkawą.
Borowik wilczy Boletus lupinus Fr., o kapeluszu barwy popielatoszarej lub szarosiwej , często z czerwonawymi plamkami, na brzegu żółtawy.

Inne nazwy: brak.

Synonimy: brak.

Opracowała: Joanna Gądek

Literatura
:
A. Dermek „Grzyby znane i mniej znane” 1988
E. Bielli „Podręczny leksykon przyrodniczy. Grzyby.” 2001
A. Dermek, A. Pilat „Poznajemy grzyby” 1990
Wszelkie prawa zastrzeżone
Jeśli chcesz wykorzystać nasze zdjęcia lub informacje lub zapytaj na forum
Dyskusja o gatunku